سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال یا سئو فنی یکی از موارد با اهمیت است که قبل از اجرا و پیاده‌سازی هر طرحی مانند استراتژی محتوایی و استراتژی لینک‌های خارجی، باید در سایت انجام گیرد. به عبارت ساده‌تر اولین مرحله در سئو یک وب سایت، سئو تکنیکال است که در ادامه به طور کامل به توضیح و نحوه‌ی بهبود آن می‌پردازیم.

سئو تکنیکال یا سئو فنی چیست؟

اغلب بهترین برنامه نویس های جهان افرادی هستند که ریاضی آن‌ها بسیار قوی است و اگر می‌خواهید یک کارشناس سئو حرفه‌ای شوید باید مهارت های فنی خود را تقویت کنید. سئو تکنیکال نیز تنها به عوامل فنی سایت وابسته است و هرچقدر بخش فنی و بخش سئو یک سایت به این موضوع اهمیت بدهند، بهینه سازی سایت بسیار راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود. به عبارت ساده‌تر سئو تکنیکال اولین قدم در شروع بهینه سازی یک سایت است و بهینه سازی و رفع تمامی ایرادات آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شما برای رتبه گرفتن در رتبه های برتر نیاز به یک سایت مناسب دارید. برای گوگل نیز این موضوع بسیار مهم است که سایت شما یک سایت مناسب باشد و بعد به مواردی مانند محتوا و اعتبار سایت شما توجه می‌کند. در مقاله سئو چیست به طور کامل به توضیح ماهیت سئو پرداختیم و در این مقاله به سراغ اولین مرحله از مراحل سئو یعنی سئو فنی یا تکنیکال رفته‌ایم.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال یا فنی در واقع زیرمجموعه‌ای از سئو است که به بهینه‌سازی ساختار و شالوده سایت مربوط می‌شود و به مدیران این اطمینان را می‌دهد که ربات‌های گوگل، به آسانی می‌توانند سایت را کراول و ایندکس کنند. در این مرحله، شما با مسائل فنی سایت سروکار دارید؛ مثل سایت مپ، سرعت سایت، ساختار پیوندهای یکتا، اسکیما و مواردی از این دست که همگی به هرچه بهتر دیده شدن سایت توسط گوگل کمک می‌کنند. اگر ساختار سایت شما به اندازه کافی بهینه و مناسب نباشد، ربات‌های گوگل در ایندکس کردن محتوا با مشکلات بسیاری روبه‌رو خواهند شد.

سئو تکنیکال
سئو تکنیکال

چرا سئو تکنیکال اهمیت دارد؟

گوگل و دیگر موتورهای جستجو می‌خواهند بهترین محتوا را در اختیار کاربران قرار دهند و برای این کار، فاکتورهای مختلفی را برای تعیین رتبه سایت‌ها در نظر می‌گیرند. برخی فاکتورها به تجربه کاربری مثل سرعت سایت بستگی دارند، در حالی که موتورهای جستجو برای رتبه‌بندی سایت‌ها، به فاکتورهای دیگری مانند داده‌های ساختار یافته، وجود سایت مپ و … نیز توجه دارند. با این تفاسیر، اگر شما به سئو تکنیکال توجه داشته و وب‌سایت خود را به بهترین شکل ممکن بهینه کرده باشید، موتورهای جستجو آسان‌تر می‌توانند صفحه‌های شما را کراول کنند و در نتیجه، رتبه بهتری را به سایت شما خواهند داد.

در برخی موارد، عدم توجه به سئو تکنیکال می‌تواند برای شما هزینه هم داشته باشد؛ مثلا افرادی که به فایل robots.txt اهمیت نمی‌دهند، ممکن است ناخواسته یا با نصب یک افزونه، کدی را به آن اضافه کنند که مانع کراول شدن سایت توسط ربات‌ها شود. انجام خدمات سئو فنی علاوه بر کمک به ایجاد ساختار مناسب برای سایت، در نهایت به بهبود تجربه کاربری نیز کمک زیادی خواهد کرد.

۱2 راهی که برای بهبود سئو تکنیکال باید انجام دهیم

همانند دیگر رویکردهای مرتبط با سئو، راه‌های مختلفی برای بهبود سئوی فنی سایت وجود دارد که در ادامه به 12 مورد مهم اشاره خواهیم داشت. رعایت مواردی که در ادامه بیان می‌کنیم، به شما کمک می‌کنند که وب‌سایت خود را در صفحه نتایج جستجو، بالاتر از رقبا قرار دهید.

1. افزایش سرعت سایت

نه فقط کاربران، بلکه موتورهای جستجو هم سایتی را دوست ندارند که کند است و صفحه‌های مختلف را خیلی دیر باز می‌کند. به همین جهت، نخستین گام در سئو تکنیکال که شاید بیشترین تاثیر را هم روی اعتبار و رتبه سایت شما داشته باشد، افزایش سرعت سایت است. برای تست سرعت سایت، ابزارهای مختلفی مانند جی تی متریکس و PageSpeed Insights گوگل به صورت رایگان در دسترس کاربران هستند که اطلاعات خوبی را در مورد سرعت بارگذاری صفحات و رفع اشکالات آنها در اختیارتان قرار می‌دهند.

البته، برای رفع بسیاری از خطاهایی که در این سایت‌ها می‌بینید، به یک تیم توسعه‌دهنده یا افراد برنامه‌نویس نیاز خواهید داشت. با این حال، به عنوان یک متخصص SEO و برای بهبود سئو تکنیکال سایت، خودتان می‌توانید از پس انجام برخی از کارها مثل فشرده‌سازی تصاویر، نصب افزونه‌های بهینه‌ساز سرعت سایت یا خرید هاست‌های سریع‌تر بربیایید.

2. بهینه سازی ساختار سایت برای ربات های گوگل

به عنوان گام دوم در سئو تکنیکال که لازم است توجهی ویژه به بهینه سازی ساختار سایت برای ربات های گوگل داشته باشید، درواقع باید مطمئن شوید که موتورهای جستجو و ربات‌های آنها قادر به کراول و مشاهده لینک‌ها و صفحه‌های شما هستند. در حقیقت، ربات‌ها با دنبال کردن لینک‌ها، محتوای سایت را مشاهده می‌کنند. وجود یک ساختار درست برای لینک سازی داخلی، بهترین روش برای نشان دادن محتوای مهم‌تر به موتورهای جستجو است. خوشبختانه رویکردهای مختلفی برای راهنمایی و هدایت ربات‌‌ها وجود دارد و مدیران سایت‌ها می‌توانند تعیین کنند که موتورهای جستجو، چه صفحاتی را ایندکس یا چه صفحاتی را کراول نکنند. حتی این امکان هست که به موتور جستجو اجازه کراول کردن یک صفحه را داده، اما به آن بگویید که نباید آن صفحه را در نتایج جستجو نمایش دهد.

3. استفاده از فایل robots.txt

فایل robots.txt که در ریشه سایت ذخیره می‌شود، یک ابزار بسیار مفید برای بهبود سئو تکنیکال است که البته هنگام ویرایش آن، حسابی باید مراقب باشید چرا که حذف یا اضافه کردن یک دستور اشتباه به این فایل روی دیده شدن سایت شما اثرگذار خواهد بود. متاسفانه، بسیاری از کاربران به اشتباه برخی از فایل‌های CSS و JS را از طریق این فایل بلاک می‌کنند و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا موتورهای جستجو، سایت را به گونه‌ای که باید، نبینند. از این فایل بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که نمی‌خواهید موتورهای جستجو، یک یا چند بخش خاص از سایت شما را در خود ایندکس کنند. به صورت پیش‌فرض، شما می‌توانید این فایل را با ورد کردن عبارت «robots.txt/» به انتهای آدرس سایت خود مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که وقتی گوگل، صفحه‌ای از سایت شما را که نمی‌خواهید در موتورهای جستجو دیده شوند ایندکس می‌کند، لازم است ابتدا تگ «noindex» را به آن صفحه اضافه کرده و سپس صفحه مورد نظر را از طریق فایل robots.txt بلاک کنید تا از کراول شدن دوباره آن صفحه جلوگیری شود. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید و در همین حال می‌خواهید سئو تکنیکال سایت را نیز بهبود بخشید، بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید.

4. رفع مشکل صفحات 404 و لینک های شکسته

لینک دادن به صفحه‌هایی با خطای 404 یا صفحات مرده، نه‌تنها هیچ فایده‌ای برای سایت شما ندارد، بلکه به سئو تکنیکال و به تبع آن، رتبه سایت نیز ضربه می‌زند. اگر در سایت شما، لینک خروجی به صفحه‌ای وجود داشته باشد که آن صفحه حذف شده یا آن را تغییر داده‌اید، موتورهای جستجو در کراول کردن آن دچار مشکل شده و باعث می‌شود خطاهای مختلفی را در پنل سرچ کنسول مشاهده کنید. برای رفع این مشکل بهتر است همیشه لینک‌های خود را به کمک ابزارهای SEO، رصد کرده و در صورتی که صفحه‌ای حذف یا تغییر کرده است، به دنبال صفحه‌ای جایگزین برای آن باشید.

اهمیت سئو تکنیکال
اهمیت سئو تکنیکال

5. جلوگیری از ایجاد Duplicate Content در سایت

اگر شما محتوایی یکسان روی صفحات مختلف یک ساعت یا حتی سایت‌های دیگر داشته باشید، موتورهای جستجو در رتبه‌بندی آنها گیج می‌شوند؛ اگر محتوای این صفحه‌ها یکسان است، کدام‌یک باید رتبه بالاتری داشته باشد؟ اگر گوگل پاسخ روشنی برای این سوال نداشته باشد، ممکن است رتبه‌ای پایین را برای همه آن‌ها در نظر بگیرد. متاسفانه، به خاطر موارد فنی و عدم توجه به سئو تکنیکال ممکن است بدون اینکه حتی خودتان بدانید، محتوای تکراری یا Duplicate Content روی سایت خود داشته باشید و صفحات مختلف، محتوایی یکسان را نشان دهند. شاید این موضوع برای یک کاربر مهم نباشد، اما برای موتورهای جستجو مهم است.

خوشبختانه، یک راهکار فنی برای حل این مشکل وجود دارد و با استفاده از تگ کنونیکال (Canonical Tag) می‌توانید به موتورهای جستجو نشان دهید که کدام صفحه، اهمیت بیشتری دارد یا باید رتبه بهتری بگیرد. از این تگ‌ها بیشتر برای سایت‌های فروشگاهی که چندین محصول با اختلاف بسیار اندک دارند، استفاده می‌شود. افزونه Yoast SEO یکی از بهترین ابزارها برای انجام این کار است.

8 افزونه کاربردی برای سئو در وردپرس

6. افزایش امنیت سایت

سئو تکنیکال بدون توجه به ایمنی سایت، تقریبا بی‌معنی است و پیش از هر چیز باید به دنبال راهی برای بالا بردن امنیت سایت بود. شیوه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد؛ مثل حذف افزونه‌های غیر فعال یا اضافه و همچنین به‌روز نگه داشتن هسته سایت، اما هیچ‌کدام به اندازه نصب گواهینامه SSL مهم نیستند.

SSL چیست؟

دریافت گواهینامه SSL برای سایت، یکی از نخستین گام‌هایی است که برای بهینه‌سازی سئو تکنیکال می‌توان انجام داد. با این کار، وب‌سایت شما روی پروتکل HTTPS کار می‌کند و بالاتر از سایت‌هایی قرار می‌گیرد که فاقد این گواهینامه هستند. نصب SSL نه‌نتها به رتبه گرفتن بهتر کمک می‌کند، بلکه تجربه بهتری از بازدید از سایت را هم برای کاربران رقم می‌زند چرا که مرورگرهای امروزی، هنگام مراجعه به سایت‌هایی که فاقد گواهی SSL هستند، پیغامی مبنی بر ناامن بودن وب‌سایت را نمایش می‌دهد؛ اتفاقی که نتیجه‌ای جز کاهش تعداد مخاطبان نخواهد داشت.

7. اضافه کردن سایت مپ به سایت

ساخت سایت مپ با فرمت XML برای سایت و اضافه کردن آدرس تمام صفحات به آن، یکی از مهم‌ترین کارها برای بهبود سئو تکنیکال است. کاربران همچنین باید فایل مربوط به نقشه سایت را به سرچ کنسول اضافه کنند تا گوگل، تمام صفحاتی که در آن لیست قرار گرفته را به عنوان صفحه‌های مهم‌تر در نظر بگیرد. کاربران همچنین در سایت مپ خود می‌توانند صفحاتی را که نمی‌خواهند گوگل آن‌ها را ایندکس کند، اضافه کنند. برای اضافه کردن sitemap به سایت کافی‌ست یکی از افزونه‌های مخصوص ساخت سایت مپ را نصب و با چند کلیک، sitemap را ایجاد کنید.

8. استفاده از استراکچردیتاهای گوگل

اگرچه داده‌های ساختاریافته مستقیما روی رتبه سایت اثرگذار نیستند، ولی قطعا می‌توان آن‌ها را فاکتوری مهم برای تشخیص محتوای سایت و لینک‌های آن توسط موتورهای جستجو معرفی کرد. استفاده از استراکچردیتاها، ریچ اسنیپت‌ها را به وب‌سایت شما اضافه کرده و نرخ کلیک را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. کاربران همچنین به کمک این داده‌ها می‌توانند اطلاعات کامل‌تری در مورد محصولی که می‌فروشند یا جزئیات دیگری که احتمالا برای کاربران جذاب خواهد بود را هم در نتایج جستجو نمایش دهند. از آنجایی که یک چارچوب ثابت و مشخص (در سایت Schema.org کاملا توضیح داده شده است) برای فراهم کردن این اطلاعات هست، موتورهای جستجو خیلی راحت این اطلاعات را درک می‌کنند. برای اضافه کردن داده‌های ساختاریافته به سایت، افزونه‌های بسیار مختلفی برای سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس در دسترس کاربران است که Schema و Yoast از جمله آن‌ها هستند. ابزار تست استراکچر دیتا گوگل به شما می‌گوید که از این داده‌ها به‌ درستی در سایت خود استفاده کرده‌اید یا نه. این ابزار همچنین در صورت وجود مشکل، خطاهای مربوطه و شیوه برطرف کردن آنها را نیز نمایش خواهد داد.

9. ساختارمند کردن URL ها

ساختارمند کردن URL یا آدرس صفحات مختلف سایت، از آسان‌ترین و البته مهم‌ترین کارهایی است که برای بهینه کردن سئو تکنیکال سایت می‌توانید انجام دهید. کاربران با در نظر گرفتن کلمات کلیدی مختلف برای این بخش، علاوه بر بهتر کردن آدرس صفحه‌ها، می‌توانند کلمات کلیدی را نیز به آنها اضافه کرده و شانس خود را برای بهبود رتبه افزایش دهند. برای گرفتن بهترین نتیجه، حتما از عبارات مرتبط برای URL استفاده کرده و از به کار بردن اعداد یا حروف بی‌ربط پرهیز کنید.

10. استفاده از بردکرامب در لینک ها

بردکرامب (Breadcrumb) در واقع لینک‌هایی هستند که همانند یک نقشه راه، موقعیت فعلی کاربران را به آنها نشان داده و مشخص می‌کنند که چقدر با صفحه اصلی فاصله دارند. این لینک‌ها معمولا در بخش بالایی صفحه‌های مختلف یک سایت، مانند صفحه محصول، نمایش داده شده و دقیقا مشخص می‌کنند که برای نمایش صفحه‌ای که کاربر در آن است، روی چند یا چه دسته‌بندی‌هایی کلیک کرده است. مطابق با تغییرات سال‌های اخیر در الگوریتم‌های گوگل، بردکرامب‌ها حالا مستقیما روی SEO اثرگذار هستند و حتی گزارشی مخصوص در مورد داده‌های ساختاریافته در سرچ کنسول نیز دارند. این داده‌ها به اندازه‌ای اهمیت دارند که گوگل، آنها را در نتایج جستجو نیز نشان داده و از آنها برای مدیریت هرچه بهتر اطلاعات استفاده می‌کند.

برخی از قالب‌های سایت‌ها، مانند بسیاری از پوسته‌های وردپرسی جدید، به صورت پیش‌فرض از این داده‌ها پشتیبانی کرده و قابلیت نمایش مسیر راهنما و موقعیت کنونی به کاربران را دارند. با این حال، اگر قالب سایت شما فاقد این ویژگی است، می‌توانید از افزونه‌های مختلفی از جمله Yoast SEO یا Breadcrumb NavXT برای پیاده‌سازی بردکرامب‌ها و بهبود سئو تکنیکال سایت استفاده کنید.

اهمیت سئو تکنیکال
اهمیت سئو تکنیکال

11. ریسپانسیو بودن قالب سایت در کامپیوتر و موبایل

یکی دیگر از مهم‌ترین موارد در سئو تکنیکال که بعضا به آن توجه نمی‌شود، ریسپانسیو نبودن قالب سایت است. هرچند، بهینه کردن قالب سایت، کاری تخصصی است که نیاز به تجربه و دانش فنی دارد. با این حال، گوگل به واکنشگرا بودن قالب و بهینه بودن آن برای نمایش در حالت موبایل اهمیت زیادی می‌دهد و این موضوع را یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای رتبه‌بندی سایت‌ها معرفی می‌کند. از آنجایی که اکثر کاربران امروزی از موبایل استفاده می‌کنند، بهتر است توجهی ویژه به این مسئله داشته باشید. یکی از کارهای آسان برای بهینه‌سازی قالب، استفاده از AMP و پلاگین‌های مرتبط است.

12. ثبت کردن سایت در سرچ کنسول گوگل و بینگ وبمستر

به محض اینکه وب‌سایت شما آماده شد، لازم است سایت خود را در سرچ کنسول گوگل و همچنین بینگ وبمستر ثبت کنید تا موتورهای جستجو قادر به کراول کردن لینک‌های شما باشند. البته، انجام این کار علاوه بر تضمین نمایش سایت در نتایج جستجو، فواید دیگری هم دارد؛ مثلا با ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل، آمار دقیقی از تعداد کلیک‌های ارگانیک، ایمپرشن‌ها و وضعیت جذب ترافیک از گوگل در اختیارتان قرار می‌گیرد. این پنل همچنین در صورت وجود مشکل یا خطا هنگام کراول و ایندکس کردن لینک‌‌ها، شما را مطلع و اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

تاثیر بسیار زیاد سئو تکنیکال در رتبه بندی سایت

همان‌طور که گفتیم، سئو تکنیکال به شما این اطمینان را می‌دهد که موتورهای جستجو می‌توانند صفحه‌ها و محتوای سایت شما را به بهترین شکل ممکن ببینند. سئو فنی دنیای بزرگی دارد و هرچه بیشتر در آن جلو بروید، با موارد تازه‌تری روبه‌رو خواهید شد. با این حال، ما در این مقاله تلاش کردیم بهترین راه‌ها برای بهبود سئو تکنیکال سایت را بیان کنیم؛ مواردی که اگر آن‌ها را رعایت کنید، مطمئنا نتایج بسیار خوبی را برای شما به همراه خواهند داشت. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر همراهان همیار آکادمی در زیر همین مقاله به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن